Bunları Biliyor Musunuz?

5 soruda güneş çarpması

Yaz geldi, güneş tepemizde parlıyor. Fakat dikkat, yazın çok sık rastlanan güneş çarpmasına yakalanmayın!

8 Soruda Anne Sütünün Önemi

8 Soruda Anne Sütünün Önemi

Dünyaya gözlerini açan bebek ilk olarak dünyaya uyum sağlamaya başlar. Dünyaya uyum sağlamaya çalışırken de yaptığı ilk şey ise içgüdüsel olarak emecek bir şey aramak olur. İşte bu noktada en önemli besin kaynağı anne sütü devreye girer.

90 yaşında kalp kapağı ameliyatı olabilir miyim?

90 yaşında kalp kapağı ameliyatı olabilir miyim?

Gelişen teknoloji sayesinde yaşı ilerlemiş kişilerde kalp kapağı ameliyatı olabilirler. Eskiden yaşı nedeniyle yüksek riskli kabul edilen birçok hasta artık sağlığına kavuşabiliyor.

A’dan Z’ye kemik iliği nakli

A’dan Z’ye kemik iliği nakli

Kemik iliği nakli zorlu, hatta ölümcül olabilen bir süreçtir. Bu nedenle öncelikle hastanın buna gereksinimi olup olmadığı ilgili merkezin uzman kurullarınca değerlendirilir ve gereksinim varsa işlem için kabulü yapılır.

Açık havadaki tehlikeler

Açık havadaki tehlikeler

Ağrı Kesicilere Kırmızı Alarm

Kalp rahatsızlığı olan hastalarda ağrı kesici kullanımı; kalp krizi ve inme riskini doğuruyor. Ağrı kesicilerin asla kullanılmaması gereken durumlar ise; yeni geçirilmiş bypass cerrahisi, kalp krizi ve bilinen kalp yetersizliğidir.

Ağrınızı tanıyor musunuz?

Ağrınızı tanıyor musunuz?

Diyabetik nöropati, pek tanınmadığı için kolay teşhis edilemiyor. Diyabet hastalarında yüzde elli sıklıkta ve eldiven-çorap tutulumu şeklinde ortaya çıkan ağrılar, geceleri şiddetleniyor.

Ah kalbim...

Kalp yetmezliği, kalbin yeterli miktarda kan pompalayamaması sonucu ortaya çıkar. Hastalıkla birlikte kalp genişleyerek büyürken hasta nefes darlığı çeker.

Ailelerin umudu: Tüp bebek

Ailelerin umudu: Tüp bebek

Normal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftler, aşılama veya tüp bebek gibi alternatif tedavileri deniyorlar. Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin bu süreçte merak ettikleri onlarca soru var.

Akıllı atomlar iş başında! (YENİ RADYONÜKLİD MOLEKÜLER TEDAVİLER)

Nöroendokrin tümörlerde, pankreas ve karaciğer kanserinde uygulanan moleküler tedaviler bir çok kanser hastası için umut oluyor.