Medipol Üniversitesi Hastanesi - Haberler - Çocuğunuzu mevsimsel alerjilerden koruyabilmek elinizde…

Sağlık Haberleri

Çocuğunuzu mevsimsel alerjilerden koruyabilmek elinizde…

Yaz ayanlarını yavaş yavaş terk etmeye başladığımız bu günlerde, özellikle alerjisi olan hastaları zor günler bekliyor. Mevsimsel alerjiler daha çok mevsim geçişlerinde kendini gösteren bir hastalık. Medipol Üniversitesi Hastanesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Sedat Öktem, özellikle bu dönemde çocukların okul ve sosyal yaşamında sorun yaşamamaları için bazı önlemler alınması gerektiğini vurguluyor.

Bu belirtilere dikkat
Burun akıntısı, burunda kaşıntı, hapşırık, bazen gözlerde sulanma ve gözlerde kızarıklık, kaşıntı, burun tıkanıklığı ve gıcık gibi öksürükle seyrediyor. Hastalık özellikle anne babanın çok dikkatini çekiyor. Uyumadan önceki dönemde yatar pozisyondayken ve sabah ilk uyandıklarında tipik olarak öksürük ortaya çıkabiliyor. Gün içerisinde bu çocuklar çok fazla öksürmüyor, ancak koştuklarında, güldüklerinde, ağladıklarında bu öksürükler ortaya çıkabiliyor.
Eylül- Ekim aylarında artış gösteriyor
Eylül- Ekim aylarından itibaren ev içerisinde geçirilen vakit arttığı, kapı ve pencereler daha çok kapalı olduğu için ev içerisindeki alerjenlere maruz kalınıyor . Ev tozu akarları dediğimiz bu allerjenler özellikle bu aylarda artış gösteriyor.
Dikkat eksikliği yapıyor
Özellikle burun tıkanıklıkları gece rahat uyumayı engellediğinden, çocuklarda okulda dikkat eksikliğine sebep olabiliyor. Bu alerjik hastalıklar geniz etinin büyümesine, daha erken yaşlarda geniz eti ameliyatını gerektiren durumlara neden olabiliyor. Alerjik nezle nedeniyle çocuklarda orta kulakta sıvı birikimi söz konusu olabiliyor ve çocuklar daha kolay orta kulak iltihabı, sinüzit gibi sorunlar yaşayabiliyorlar.

Tedavisi ile ilgili olarak neler yapılıyor?
Tedavisi için öncelikli olarak bu durumu tetikleyen allerjiyi bulup ortadan kaldırmak gerekiyor. Bu nedenle allerji testleri yapılıyor. Polen mevsiminde, dışarıya çıktığımız zaman polenlerden kaçınmamız mümkün olamayacağı için o dönemde birtakım ilaçların kullanılması söz konusu olabiliyor. Bütün önlemlere rağmen bulgular düzelmiyor ise, bu çocuklara aşı tedavileri yapılıyor. Aşı tedavileri çocuklar için genel olarak, 5 yaşın üstünde yapılması öneriliyor.
Doğru beslenme ve D vitamini önemli
Yapılan araştırmalarda haftanın üç günü fastfood alan çocuklarda, haftanın üç günü taze meyve sebze alan çocuklara oranla astım gelişim olasılığı 9 kat artış gösteriyor. Bu nedenle çocuklara taze meyve sebze yedirilmesi gerekiyor. D vitamini eksikliği de astım hastalığını olumsuz etkileyen faktörlerden. D vitamini düzeyi düşük olan çocuklarda bu belirtiler daha sık ve daha ağır biçimde ortaya çıkıyor. Bu açıdan D vitamini eksikliği olan çocuklara D vitamini verilmesi gerekiyor.
Koruyucu önlemler hastalığı uzaklaştırıyor
Sigara dumanı, deodorant, çamaşır suları, oda spreyleri, böcek ilaçları, boya, vernik, ocakların gazları, kapalı garajlardaki egzoz gazları, hava kirliliği gibi faktörler hastalığı tetikleyen faktörlerden. Bunun haricinde ev tozu akarı, mantar küfleri, kedi, köpek gibi etkenlerin evden uzaklaştırılması ya da bu allerjenle temasının azalması sağlanarak, hastalık riski ortadan kaldırılabiliyor.

Diğer Haberler