Medipol Üniversitesi Hastanesi - Haberler - Mutsuzluğunuzun sebebi, adet öncesi gerginlik sendromu olabilir

Sağlık Haberleri

Mutsuzluğunuzun sebebi, adet öncesi gerginlik sendromu olabilir

Adet öncesi dönem, pek çok kadını hem fiziksel hem de ruhsal anlamda olumsuz etkiliyor. Bazen aşırı sinirlilik, gerginlik olarak kendini gösterirken bazen de duygusallık belirtileri gösterebiliyor. Bu dönemde depresyon dahil olmak üzere ciddi şikayetler ortaya çıkabiliyor. Adetten yaklaşık 1 hafta önce başlayıp, hem bedensel hem de ruhsal yakınmalara neden oluyor. Bu şikâyetler genellikle adetin görülmesiyle birlikte birkaç gün içinde kaybolsa da motivasyonu azaltıp yaşam konforunu olumsuz etkiliyor.

Medipol Üniversitesi Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Aziz Mehmet Gökbakan, birçok rahatsız edici şikâyetlere neden olan adet öncesi belirtilerine karşı yapmanız gerekenleri şöyle anlatıyor.

Adet öncesi gerginlik yaşayanlarda hayattan zevk almama, umutsuzluk, sinirlilik, ölüm düşünceler, endişe, gerilim, duygu/davranış değişkenliği, günlük aktivitelere olan ilgide azalma, konsantre olmakta güçlük, kolay yorulma, enerjisizlik, bazı gıdalara (özellikle şekerli gıdalara) yönelik iştahta artış, uykuda artış ya da azalma olarak belirtiler kendini gösterir. Ruhsal belirtilere eşlik eden bazı fiziksel belirtiler de oluyor. Bunlar; göğüslerde hassasiyet, baş ağrısı, baş dönmesi, eklem-kas ağrıları, el ve ayaklarda şişme, ishal ya da kabızlık. Kadınların bu süreci rahat bir şekilde atlatabilmeleri için bir takım önlemler almaları gerekir.

İşte bu önlemler:

Adet öncesi gerginlik sendromunun önüne geçmek için; karbonhidrat tüketiminde dikkat edilmeli, tam tahıllı besinler tercih edilmeli ama tuz, alkol, asitli içecekler ve kahve gibi kafein içeren besinler vücutta ödem yaptığı için tercih edilmemeli, günde 2-3 litre su içilmeli, D vitamini ve kalsiyum alımı için süt ürünleri tüketmek önemli. Ayrıca mineral dengesini koruyabilmek için ise yumurta, et, süt, balık, kuru baklagiller, brokoli, kabak, tahıllar ve sert kabuklu yemişler tüketilmeli.

Adet öncesi gerginlik sendromuyla olan savaşınızda besin desteklerinin önemi büyük. B vitamini kompleksleri, kalsiyum ve magnezyum preparatları, manganez içeren multivitamin kompleksleri, aminoasitler, C vitamini, bitkisel destek ürünleri kullanmak adet öncesi döneminizi daha rahat geçirmenizi sağlayabilir.

Adet öncesi gerginlik sendromunda özellikle aerobik egzersizleri, yürüyüş, yüzme ve bisiklete binmek önerilir. Haftada en az 3-4 kez, 30-45 dakika yapılan yürüyüş veya egzersizle bu durumun yan etkilerinin önüne geçilebilir.

http://www.aksam.com.tr/yasam/saglik/mutsuzlugunuzun-sebebi-adet-oncesi-gerginlik-sendromu-olabilir/haber-387628

Diğer Haberler