Tanı Tedavi Ünitelerimiz - 444 70 44 - Medipol Üniversitesi Hastanesi - Erişkin Hematoloji

Erişkin Hematoloji

Erişkin hematoloji  18 yaş sonrası Selim ve Habis kan hastalıklarının tanı ve tedavisinden sorumludur.Selim kan hastalıkları benliği altında anemiler ( kansızlık ) en önemli yeri tutar. Demir eksikliği anemisi, B12 vitamini ve folik asit eksikliği en önemlive en sık görülen anemi tipleridir. Bu tip anemileri olan hastalarda, özellikle demir eksikliği anemisinde mutlaka altta yatan bir neden vardır ve bunun ortaya çıkarılması gerekir. Beslenme bozuklukları, sindirim sistemi ve genital kanamalar, emilim bozuklukları  bu anemilerin en önemli nedenleridir. Tedavilerinde öncelikle sebebini teşhis etmeli  ve eksikliği olan vitamini vermek gerekir.

Erişkin kansızlık nedenleri oranında hemolitik anemiler;doğumdan ya da edinsel nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Hemolitik aneminin şekline göre tedavi hematolog tarafından planlanır.

Kemik iliğinin çalışma yetersizliği Aplastik Anemi adıyla bilinir ve erişlerin de aneminin yanı sıra diğer kan hücrelerinin de azalmasıyla gelişir.

Başlıca Habis kan hastalıklarını şöyle sıralayabiliriz;

-         Akut Lösemiler (Kan kanserleri)

-         Kronik Lösemiler

-         Playma Hücre Hastalıkları;

·        Multiple Miyelom

·        Waldenström Makroglobulinemisi

·        Hafif Zincir Hastalığı

 

-         Lenfomalar ;

·        Hodgkin Lenfoma

·        Hodgkin Dışı Lenfomalar

Habis kan hastalıklarının tanısı hematologlar tarafından kan hücrelerinin, kemik iliğinin muayenesi ve bazı olgularda lenf düğümü ve organ biyopsileri  ile yapılır. Tedavileri hastalığa göre hematoloji merkezlerinde hematologlar tarafından uygulanır.