(Üroloji, Kalp Cerrahisi, Kadın Hastalıkları ve Genel Cerrahi) Medipol Üniversitesi Hastanesi

Robotik Cerrahi

Geleceğin cerrahi sistemi: da Vinci®

da Vinci® dünyanın ilk ve tek robotik cerrahi sistemidir, da Vinci® Robotik Cerrahi Sistemi ilk olarak uzaydaki astronotların sağlık hizmetine ihtiyaç duymaları halinde kullanılmak üzere NASA tarafından geliştirildi. Böylece astronotlar, dünyada bulunan cerrah konsolu kullanılarak uzaktan ameliyat edilebileceklerdi.

2000 yılında Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onayıyla ilk olarak kardiyovasküler cerrahide, sonra da yaygın olarak üroloji, genel cerrahi ve jinekolojide kullanılmaya başlandı.

Bugüne kadar dünyada Robotik Cerrahi Sistemi ile 1.5 milyondan fazla cerrahi operasyon başarı ile gerçekleştirildi.

da Vinci® ile gerçekleştirilen cerrahi işlemler, "robot yardımlı laparoskopik cerrahi” olarak tanımlanmaktadır. Söz konusu prosedür, yaygın olarak bilinen "açık ameliyat” ve "laparoskopik ameliyat”ın yanı sıra başarılı bir yöntem olarak kabul görmektedir.

Günümüzde da Vinci® Robotik Cerrahi Sistemi sayesinde cerrahlar hastaya küçük deliklerden müdahale ederek önemli ameliyatları gerçekleştirebiliyorlar. Tıp teknolojile­rinin gelişmesi ile insanlığın elde ettiği bu olanak, cerraha ve hastaya büyük konfor ve kolaylık sağlıyor.

Robotik Cerrahi nasıl fark yaratır?

Cerrahın ameliyatı, konsol başında oturur durumda yönetiyor olması fiziksel yorgunluğa bağlı stresi azaltırken konsantrasyonun da artmasını sağlıyor. Özellikle uzun süren ameliyatlarda bu etken büyük önem kazanıyor.Robotik Cerrahi faydaları nelerdir?

- Daha az yara izi, daha iyi kozmetik sonuçlar
- Daha çabuk güncel hayata dönme
- Daha az kan nakli ihtiyacı
- Daha az komplikasyon
- Daha az kesi
- Daha az kan kaybı
- Daha az ağrı
- Daha hızlı iyileşme

Ameliyatı robot kendi kendine mi yapıyor?

Hayır. Ameliyatları Medipol'ün deneyimli uzman cerrahları yapıyor. Robot sadece bu uzman cerrahların işini kolaylaştıran gelişmiş bir yardımcı.

Robotik Cerrahi kullanım alanları nelerdir?

Obezite hastalarındaki geniş ve kalın yağ tabakası cerrahın müdahale olanağını kısıtladığı gibi planlanan müdahalenin yapılmasını da güçleştiriyor, da Vinci® Robotik Cerrahi Sistemi ile gerçekleştirilen ameliyatlarda bu sorun ortadan kalkıyor.

da Vinci® Robotik Cerrahi Sistemi ile yapılan obezite ameliyatları arasında da ilk sırada obezite cerrahisinde altın standart olarak kabul edilen gastrik by-pass ameliyatları geliyor.

Robotik Cerrahi Sistemi ile kanser ameliyatları, rahmin çıkarılması, büyük çaplı miyomların alınması, sarkan vajen veya rahmin yukarı asılması ve tüp cerrahisi başarı ile gerçekleştirilebiliyor.

da Vinci® Robotik Cerrahi Sistemi, kulak-burun-boğaz ve baş-boyun cerrahisi alanlarnda da başarı ile kullanılıyor.

Robotik Cerrahi ile ameliyatlar, kesi yapılmadan ağız yolu kullanılarak gerçekleştirilebiliyor. Açık cerrahiye kıyasla hastalarda daha az travma yaratan bu teknik, cerrahlara sunduğu olanaklarla, pek çok sinirin ve damarın bulunduğu hassas ve dar alanda daha güvenli bir çalışma imkanı sağlıyor.

Soluk borusunun her iki yanında yer alan tiroit bezi operasyonlarında, boyunda izler oluşması estetik olarak rahatsız edici olabiliyor. Robotik Cerrahi Sistemi ile, vücut kitle indeksi uygun hastalarda, koltukaltından girerek boyundaki tiroide ulaşılması ve çok büyük guatrların çıkarılması dışında tüm tiroit ameliyatlarını yapmak mümkün olabiliyor.Robotik Cerrahi Sistemi ile ameliyat olan hastalar, 24 saat sonra evlerine dönebiliyor ve aynı gün banyo yapabiliyorlar. Bu hastaların koltukaltında yer alan gizli bir kesi dışında herhangi bir iz oluşmuyor.