Karaciğer Nakli Sorular-Cevaplar Medipol Üniversitesi Hastanesi

Sık Sorulan Sorular

1. Verici Yaş Sınırı Nedir?

18 yaşından büyük ve akli melekelerinin normal olması gerekir. Üst yaş sınırı genellikler 55 olarak kabul edilmekle birlikte ileri yaş donör adaylarının genel durumlarına göre karar verilir. Esas önemli olan şey donörün herhangi bir sağlık sorununun olmamasıdır.

2. Verici Ve Alıcı Arası Ne Tür Bir Uyum Aranır?

Kan gurubu uyumu gerekir 0 Rh (-) genel verici, AB Rh (+) genel alıcıdır. Herkes kendi kan grubundan karaciğer alabilir. Rh önemli değildir. Örnek olarak A Rh (+) bir alıcı için A rh (+), A Rh (-), 0 Rh (+) ve 0 Rh (-) kan grubundan olanlar verici olabilir. Diğer önemli durum alınacak karaciğer miktarının alıcıya yeterli olması, donörde kalan karaciğerin donöre yetmesidir. Bu ölçümler ameliyat öncesi CT ile incelenir.

3. Verici İçin Ameliyatın Riski Nedir?

Dünyada kabul edilen hayati risk %1 civarındadır.

Problemsiz seyreden ameliyat sonrası dönemde 4-5 gün içinde donör taburcu olur. Ağır olmaması koşulu ile 1 ay sonra iş dahil aktif hayata dönebilir. Üç ay süreyle spor yapamazlar.

Ameliyat sonrası herhangi bir sorun yaşamayan donörler uzun vadede herhangi bir sağlık sorunu yaşamazlar. Karaciğer çok hızlı bir şekilde kendini yeniler, 6 ay içinde hemen hemen eski boyutuna geri döner. Tek sorun karaciğerini bir kez veren kişi bu işlemi bir daha tekrar edemez.

Nakil yapılacak hastanın yaşı ve vücut ağırlığı alınacak karaciğer miktarında önemlidir. Erişkin alıcılar için sağ lob alınır. Karaciğerin bu kısmı yaklaşık %60 civarındadır. Bazı erişkinlerde Sol lob alınabilir (Karaciğerin %40). Çocuk alıcılar için sol lateral segment denilen parça alınır (karaciğerin %20).

Evet, Ameliyattan hemen sonra karaciğer kendini yenilemeye başlar. Yaklaşık 6 ay içinde eski büyüklüğüne ulaşır.

Vericide ameliyat öncesi yapılan hesaplamalar ile alıcının ihtiyacını karşılayacak büyüklükte karaciğer alınır. Doğal olarak vericide kalan karaciğerinde yeterlidir.

Alıcıda da ameliyattan sonra karaciğer hemen kendini yenilemeye başlar. Tıpkı verici gibi yaklaşık 6 ay sonra neredeyse normal karaciğer boyutlarına ulaşır.

Hepatit B immünglobulini kullanılması ile %95 nüks etmez, Nüks etse bile nakil yapılan karaciğer ile uzun yıllar yaşamını sürdürür. Hepatit C hastaların büyük bir kısmında kısa bir süre içinde nüks eder. Yalnız yakon takip ile hepatit C nüks etse bile karaciğerde çok uzun süre sonra problem yaratır, uzun süre hastanın yaşamasına olanak sağlar.

Evet. DNA pozitif ise immünglobulinlere rağmen hepatit B’nin yeni karaciğerde nüks etme ihtimali daha yüksektir.

Üç cm çapından küçük tümörlerde nüks ihtimali çok düşüktür. Tümör çapı ve sayısındaki artma ile paralel hastalığın nüks etme ihtimali artar. Günümüzde tümör sayısı ve çapı ne olursa olsun karaciğer içinde sınırlı olması koşulu ile başarılı sonuçların olduğu karaciğer nakli ameliyatları giderek artmaktadır.

Ameliyattan sonra uzun dönem sağkalım üzerindeki en önemli faktör düzenli ilaç kullanımıdır. Hekimin söylediği miktar ve sürelerde ilaçların kullanımı çok önemlidir. Bu ilaçlar hekimin uygun gördüğü şekilde ömür boyu kullanılır.

İlk yıl daha sık olmak üzere ömür boyu kontroller devam eder. Hepatit B hastaları ilk 1 yıl her ay Hepatit B immünglobulini tedavisi almak için kontrole gelir. Tümör olan hastalar 2 yıl doluna kadar en az 3 ayda bir kontrol edilir.