Medipol Üniversitesi Hastanesi

Eklem Ağrıları

Eklem, vücudumuzda kemiklerin birbirine bağlanmasını sağlayan ve direkt temasla birbirine sürtünmelerini engelleyen yapıdır. Eklem yapısındaki herhangi bir hasar eklem ağrısına neden olmaktadır. Dengesiz kullanım, fazla yüklenme ve zorlanma, eklemleri tutan bazı hastalıklar diz, omuz, kalça, dirsek, el ve ayak bileği eklemlerinde ağrıya neden olmaktadır. Kilo sorunu, çeşitli sportif aktiviteler ve kazalar da eklemde hasarlanmaya neden olarak ağrıyı tetikler. Ağrı ile birlikte eklem hareketinde kısıtlılık, tutukluk, şişlik, ısı artışı, hassasiyet ve basınç hissi de görülebilmektedir.

Eklem ağrısı nedenleri nelerdir?

Boyun ağrısının en sık nedeni yumuşak doku zorlanması ve kas spazmıdır.

Kireçlenme: : Eklemdeki kıkırdak dokunun zamanla yıpranması ve hasarlanması sonucu ağrı, sertlik ve ileri evrelerde hareket kısıtlılığı görülmektedir. İleri yaş, kilo, aynı hareketin sürekli tekrarlanması, travma, eklemleri tutan iltihabi hastalıklar kireçlenmeye neden olmaktadır.

Tendinit: Kasların kemiklere bağlanma yerlerinde hasarlanma, zorlanma ve iltihaplanma olmasıdır. Genellikle tendonların esnekliğini kaybetmesi ve aşırı kullanım sonucunda oluşmaktadır.

Bursit (Kesecik İltihabı): Eklemde sürtünmeyi engelleyen ve tendonları koruyan içi sıvı dolu keseciklerin iltihaplanması ve şişmesidir. Eklemde aşırı ağrı, kızarıklık, ısı artışı ve sertliğe neden olmaktadır. Genellikle yanlış spor ve aşırı kullanım sonucu oluşmaktadır.

İltihaplı eklem romatizması (Romatoid artrit): Bilinmeyen bir nedenle bağışıklık sisteminin eklemleri hedef almasıyla başlayan, genellikle el, ayak, omuz, diz ve kalça eklemini etkileyen iltihaplı eklem hastalığıdır.

Kırık, çıkık ve burkulmalar

Kemik tümörü nedenler eklem ağrısına sebep olmaktadır.