Medipol Üniversitesi Hastanesi

Anymov (Robotik Yatak)

Nörolojik hastalıkların erken dönemlerinde yoğun tedavi olanağı sağlayan ilk robotik yatak sistemidir.

Anymov nasıl çalışır ?

Robotik sistem 13 motor yardımıyla çeşitli yönlerde hareket sağlayarak rehabilitasyon hastasının tedaviye erken katılımına olanak vermektedir. Robotik sistemin hareket yönleri ve hareket açısı aşağıdaki gibidir:

- Yukarı, aşağı (maksimum 105 cm-minimum 64 cm) ve yanlamasına (25˚)
- Dik pozisyon (85˚)
- Kalça açma (35˚)- kapama
- Ayak çekme (15˚)-itme (30˚)
- Diz açma-kapama (5-110˚)
- Sırt desteği (maksimum 90˚)
- Baş aşağı pozisyon (-15˚)

Robotik yatak sistemi kimlere uygulanabilir?

Robotik yatak sistemi, hareket kabiliyeti oldukça azalmış ve yoğun rehabilitasyon programının gerekli olduğu nörolojik hastalarda ve çeşitli nedenlerle hastanede yatış süresi uzamış, hareket bozukluğu oluşmuş hastalarda, yeni ameliyattan çıkmış ortopedik hastalarda uygulanabilmektedir. Robotik yatağın uygulanabileceği ve faydalı olacağı hastalıklar aşağıda sıralanmıştır:

- İnme
- Alzheimer hastalığı
- Beyin hastalıkları
- Boyun ve bel bölgesinden omurilik felci
- Parkinson hastalığı
- Geriatrik hastalar (Yaşlılığa bağlı hareketsizlik)
- Beyin hasarı
- Ağır yaralanmalar
- Kalça-diz protez ameliyatları sonrası
- Ön çapraz bağ ameliyatı sonrası

Robotik yatak sisteminin faydaları nelerdir?

Robotik teknoloji ile hastanın hareketinin erken sağlanması duruş ve yürüme kabiliyetinin yeniden kazanılmasını sağlayarak, hareketsizliğe bağlı gelişen yatak yarası gibi sorunlardan korunmaya yardımcı olur. Erken dönemde robotik yatak tedavisinin uygulanması hastalarda damar tıkanıklığı, idrar yolunda mikrop, kabızlık, bağırsak tıkanıklığı, göğüste balgam birikimi ve zatürre, eklem kısıtlılığı, kemik erimesi, sistemik veya kaslarda kuvvetsizlik, böbrek taşı, tansiyon dengesizliği, yaygın kas ve eklem ağrısı sıklığını azaltır ve hareketsizliğe bağlı gelişen sorunları önler. Erken dönemde rehabilitasyona katılım hastanın motivasyonunu arttırıp rehabilitasyon sürecini hızlandırır.