Medipol Üniversitesi Hastanesi

Hakkımızda

Medipol Mega Üniversite Hastanesi , Havacılık Tıp Merkezi (Aero Medical Center- AMC) olarak faaliyet göstermek üzere yetkilendirilen ülkemizdeki belirli sayıdaki hastanelerden biridir.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi, ülkemizde faaliyet gösteren  pilotların ilk ve periyodik sağlık muayeneleri için gerekli olan tüm donanım ve kriterlere sahiptir. Deneyimli sağlık kadromuz ve eğitimli uçuş hekimlerimiz tarafından muayeneler yapılmaktadır. Merkezimiz, THY uçuş personeli ve Özel Havayolu Şirketleri, Özel Uçuş Eğitimi veren okullar, uçak teknisyenleri, kabin memurları , load masterları ve diğer tüm uçuş personeline hizmet vermektedir.

Sivil pilotların ilk ve periyodik sağlık muayeneleri, tüm dünya ülkelerini kapsayan Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu ICAO (International Civil Aviation Organization), Avrupa ülkelerini kapsayan Birleşik Havacılık Düzenlemesi JAR-FCL 3(Joint Aviation Regulation) ve Avrupa Havacılık Güvenlik Teşkilatı EASA ( European Aviation Safety Agency ) sağlık kurallarına göre 'ULAŞTIRMA BAKANLIĞI / SİVİL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'nün verdiği yetkiye dayanarak yapılmaktadır.
Pilotlar ve diğer uçuş ile ilgili personel, ilk ve periyodik muayene işlemleri kapsamında, 5 ana branşta (Dahiliye, Kulak Burun Boğaz, Nöroloji, Göz ve Psikiyatri), ilgili uzman hekimler tarafından değerlendirilmekte ve tecrübeli  uçuş hekimleri tarafından  uçuşa engel bir durumlarının olup olmadığına karar verilmektedir. Gerek görüldüğü durumlarda Havacılık Tıp Merkezi başkanının onayıyla diğer branşlardan uzmanlar da  bu kurula dahil olabilmektedirler.Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Web Sitesi