Doğuma Hazırlık


 

 Kayıt için e-posta gönderebilir veya  0212 460 77 77 (Dahili 5971) numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Doğuma Hazırlık eğitimin amacı nedir?


Toplum sağlığını belirleyen kriterler arasında anne ve çocuk sağlığı da yer alır. Gelecek adına sağlıklı bireylerin geliştirilebilmesi için, çocuğun daha anne karnındayken sağlığının korunması ve desteklenmesi gerekir. Bu koruma ve destekleme, gebelikten başlayarak, doğum, doğum sonu dönem ve kişinin yaşamı süresince devam etmelidir. Aile oluşturacak ebeveynleri, sağlık profesyonelleri bilgilendirmeli ve desteklemelidir.

Bu hedefler doğrultusunda amacımız her bir ebeveyn için,

 • Doğum öncesi, doğum ve doğum sonu dönemler ile ilgili bilgi sahibi olmalarını,
 • Gebelikteki normal ve anormal süreçleri takip edebilmelerini,
 • Doğumun belirtilerini bilmeleri ve uygun doğum yöntemine karar verebilmelerini,
 • Normal doğuma eylemi ile ilgili yanılgıları doğru bilgilerle açıklamayı,
 • Doğumda ağrı yönetim becerisini kazandırmayı,
 • Yenidoğan bebeklerinin fiziksel özellikleri, ilk beslenmesi, ilk banyosu, takiplerini yapmalarını ve bakıma adapte olmalarını sağlamak,
 • Bilinçli ebeveynler ile sağlıklı bireyler sağlıklı toplum oluşturmaktır.

Kimler katılabilir?


Her anne ve baba adayı katılabilir. Fakat eşlerin katılmadığı gruplar için önceden bilgi alınarak gruplar oluşturulabilir.

Anne adayımız doğumuna destek olacak diğer aile fertlerinden en fazla iki kişi ile de (anane, babaanne, teyze vb. adaylarda) katılabilir.

Katılmak isteyenler ne yapmalı? Katılım ücretli mi?

Gebelik süreci boyunca randevularınızın organize edilmesi, bu süreçlerde bire bir eşlik edilmesi, doğum sürecinde hastanemizde verilen tüm hizmetlerle ilgili danışmanlığınızı yönetmek için gebe takip yetkililerimiz siz anne adaylarımıza özel hizmet vermektedir.

Doğuma Hazırlık Eğitimleri için de Kadın Doğum polikliniğinde bulunan Gebe Takip Yetkilisine email (gebetakipyetkilisi@medipol.com.tr) veya telefon (0212 460 77 77- Dahili 5971) ile başvurarak detaylı bilgi alabilir ve kayıt yaptırabilirsiniz.

Toplum sağlığı için yapılan gönüllülük projemizdir. Ayrıca Kurumumuz hem Bebek Dostu Hastane hem de Bebek Dostu Yoğun Bakımdır. Eğitimlerimizin hepsi ücretsizdir. Kayıt yaptırmak zorunludur.

Eğitim içerikleri nelerdir?


Eğitimimiz gebelik, doğum, doğum sonu anne bakımı ve yenidoğan bebeğin bakımından oluşmaktadır.

Gebelik okulunda kaç eğitmen bulunuyor? Eğitmenlerin alanları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Okulumuzda dört eğitimci yer almaktadır.

Uzman Ebe Sabiha Çağlayan: (Medipol Eğitim Gelişim Hemşiresi)
İstanbul Üniversitesi Ebelik Bölümü 2008 mezunu. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları üzerine yüksek lisans yapmış olup, yenidoğan ve erken doğan bebeklerde pozisyonun yaşam bulgularına etkisi konularında tezini vermiştir. Makale, dergi yazıları, kongre katılımları ile anne ve çocuk sağlığında uygulamaları literatüre göre güncel olarak sunar.

Ebe Elvin Ülker: (Doğumhane Sorumlu Ebesi)
Sakarya Üniversitesi Ebelik Bölümü 2003 mezunu. Doğum süreci ve ağrı takibi ile ilgili uygulamaları etkili olarak kliniğinde uygular.

Ebe Gülçin Turan: (Kadın Doğum Ekip Lideri)
Cumhuriyet Üniversitesi 2011 mezunu ve doğum koçudur.

Hemşire Merve Öztürk: (Doğumhane Hemşiresi)
Medipol Üniversitesi Mezunu. Kendini ebe olarak gören, doğum sürecini çok iyi yöneten bir hemşire ve doğum koçudur.

Konuk Eğitimciler: Kadın doğum doktoru, diyetisyen, anne ve bebek bakımı uzmanları gibi uzmanlar eğitimlere konuk eğitimci olarak katılmaktadır.

Baba adayları derslere ne zaman katılıyor ve baba adaylarına yönelik ne gibi bilgiler veriliyor?

Eğitimlerimizde içerik değiştirmeden istekler doğrultusunda (eşli-eşsiz) planlamaya çalışıyoruz. Sadece anne adaylarını ve kadın gruplarını aldığımız eğitimlerimiz olduğu gibi bazı eğitimlerimizde de hem anne hem de baba adayları oluyor. Baba adaylarına gebelik, doğum ve doğum sonu dönemde hem annenin hem de bebeğin bakımı gibi bilgiler verilir. Bunlarla  beraber doğumda ağrı yönetiminin nasıl yapılacağı hakkında da bilgilendirme yapılır.

Eğitim programları ve süreleri hakkında bilgi verebilir misiniz?


Gebe Okulu ve Gebe Okulu Günleri olarak iki adet eğitim programımız bulunmaktadır. 
 • Gebe Okulu: Her ayın ilk Cumartesi gün, 10.00-16.00 arasında yapılmaktadır. Bir günlük teorik bir eğitimdir. 
 • Gebe Okulu Günleri: Temmuz 2018’de başlayacaktır. Haftada bir Cumartesi günleri saat 13.00-16.00 saatleri arasında yapılmakta olup 4 haftasonu sürmektedir. Baba adaylarının katılımı zorunlu ve kontenjan sınırlıdır.  Teorik, uygulama ve aktivitelerin olduğu bir eğitimdir. 

Ailelerin eğitime katıldığına dair bir belge veriliyor mu?

 • Tüm anne baba adaylarına eğitim öncesi ve sonrası bir anket yapılıyor. Eğitim beklentileri soruluyor ve sonrasında da eğitimi değerlendirmelerini isteniyor.
 • Eğitim katılım imzası alınıyor.
 • Tüm katılımcılara katılım belgesi veriliyor.;
 • Eğitimlerimizde katılan ailelerimize küçük hediyelerimiz de oluyor.Kayıt için e-posta gönderebilir veya  0212 460 77 77 (Dahili 5971) numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.